יום שני , דצמבר 11 2023

מה ההבדל בין דיור מוגן לבין בית אבות

מי גר בבית אבות\דיור מוגן?

אזרח וותיק שהגיע לגיל פרישה ומצבו מוגדר כעצמאי או תשוש וכד' יכול בהגיעו לפרישה (גיל פרישה לנשים, וגיל הפרישה לגברים) עקב צורך חברתי או עקב מצב בריאותי או הנפשי שדורש ממנו לחיות במסגרת רפואית צמודה ותומכת וכו' .לעבור ולהתגורר במוסדות דיור שונים שמעניקים לקשיש את כל צרכיו הפיזיים והנפשיים.

ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות

מהו בית אבות?

בית אבות זהו מוסד שבא להעניק לקשיש, את כל צרכיו הפיזיים והנפשיים שלהם הוא זקוק השירותים שניתנים בבית האבות הם בהתאם לרמה החיים שבית האבות מעניק ובהתאם למצבו הנפשי והפיזי של הקשיש, ישנם כמה סוגים של בתי אבות כגון:

  • בתי אבות לעצמאיים או תשושים: אלו בתי אבות לקשישים עצמאיים אשר מעוניינים לשהות בין בני גילם והם מתפקדים בכוחות עצמם ואינם זקוקים לעזרת הזולת בפעולות יום יומיות, ולתשושים- קשישים שצלולים מבחינה שכלית ואינם ברמה פיזית של סיעודיים, אך זקוקים לסיוע יום יומי.
  • בתי אבות לסעודיים: אלו בתי אבות שמחזיקים מחלקות לקשישים סיעודיים המוכרים כסעודיים על ידי ביטוח לאומי ,וזקוקים לעזרה של אדם אחר בפעולות יום יומיות כגון: מקלחת, אכילה, הלבשה וכ"ו (בתי אבות אלו מחויבים להחזיק רופא ואחות במקום).
  • בתי אבות לסעודיים מורכבים: אלו בתי אבות שיש ברשותם מחלקות לקשישים עם בעיות פיזיות בריאותיות מורכבות, שאינם יכולים לבצע פעולות ללא עזרה מאדם אחר וחייבים בהשגחה צמודה (בתי אבות אלו מחויבים להחזיק רופא ואחות במקום).
  • בתי אבות לתשושי נפש: אלו בתי אבות שיש ברשותם מחלקות לקשישים עם בעיות נפשיות כגון: אלצהיימר ,דמנציה וכד' קשישים אלו אינם יכולים לבצע פעולות תקינות, ללא עזרה או השגחה מאדם אחר. ומחויבים בהשגחה רפואית צמודה במקום.צורת החיים בבית האבות היא בחדרים נפרדים וחדרי מפגש משותפים, מסגרת זו מעניקה לאזרחים הוותיקים רמת חיים נוחה ,והיא כוללת שירותים שונים כגון: חדר אוכל ,פעילויות, סדנאות ,סדר יום, השגחה רפואית (אחות ,רופא) וכו', השירותים הניתנים הם בהתאם ליכולת הכלכלית של הדיירים וההסכם עליו הם סגרו עם בית האבות.

מהו דיור מוגן?

דיור מוגן זהו יחידות דיור פרטיות שמאובזרות בסלון רהיטים וכד', הדירות תומכות ומוגנות ומאפשרות חיי חברה עצמאיים הם מונחות על ידי מפעיל הדיור מוגן, ומעניקות לקשיש חיי חברה פעילים ומסגרת של שירותים כגון: השגחה רפואית, מרכזי בילוי ופנאי קרובים ,אירועים ופעילויות, שירותי ניקיון ותחזוקת חדרים. יחידות הדיור מוגן מיועדות לקשישים אשר מתפקדים באופן עצמאי.