יום שישי , ספטמבר 25 2020
בית / חשוב לדעת / מינוי אפוטרופוס לקשיש – המדריך המלא

מינוי אפוטרופוס לקשיש – המדריך המלא

בעת הרשמה לבתי אבות שונים כגון: בתי אבות סיעודיים ,סיעודיים מורכבים, בתי אבות לתשושי נפש, דיור מוגן לקשיש וכד'…מתבצע תהליך הרשמה שבין השאר כולל חתימה על טפסים רפואיים שונים, חתימת חוזה וכ"ו שמתבצע בד"כ בין הקשיש למרכז שבו הוא רוצה לשהות.
ישנם מקרים שבהם יש צורך למנות אפוטרופוס לקשיש במידה ומצבו הרפואי הפיזי והנפשי לא מאפשר לו לדאוג לצרכיו הבסיסיים. במקרים אלו על הילדים קרוביו או מכריו של הקשיש, לדאוג למנות לו אפוטרופוס שידאג לצרכי קיומו וישמש לו ייפוי כוח, בעת חתימת טפסים בשמו.

צריך מידע יותר מעמיק?!
מעוניין בייעוץ מקצועי מעו"ד המתחמה באפוטרופסות וייפוי כוח מתמשך?

 • עריכת חוזים.
 • הגשת בקשות לאפוטרופסות
  • עריכת צוואות
  • הגשת בקשות ל צוי ירושה
  • צוי קיום צוואה
  • ניהול עיזבונות וחלוקתם
  • הסכמים בין יורשים (חלוקה, הסתלקויות….)  התנגדויות לצווי ירושה והתנגדויות לצוואות.

חייג עכשיו 0722776555

(הייעוץ ניתן לגולשי גלי צדק בלבד!)

מיהו אפוטרופוס? אפוטרופסות

אפוטרופוס זהו אדם שאחראי על מי שאינו יכול לדאוג לצרכיו הרפואיים או הכלכליים בכוחות עצמו, עקב מצב רפואי או מצב נפשי וכיוצא בזה. במדינת ישראל ישנו חוק שקובע את הקריטריונים בעת מינויי אפוטרופוס. מינוי אפוטרופוס זהו צעד קיצוני שלמעשה שולל באופן מלא או חלקי את בחירתו החופשית של החסוי\המטופל.
מצבים אלו דורשים מינוי של אפוטרופוס שמתמנה על ידי צו מינוי שניתן על ידי בית משפט בלבד. סמכויותיו מעוגנות על ידי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.

מי יכול לשמש כאפוטרופוס?

 1. אדם פרטי בד"כ קרוב משפחה ,של הקטין או החסוי או מספר אנשים יחידים.
 2. תאגיד כגון: הקרן לטיפול בחסויים.
 3. אפוטרופוס הכללי
 4. ועדת אפוטרופסות- לנפגעי השואה שהוקמה לקשישים שהם גם ניצולי שואה.

תהליך הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס

הבקשה יכולה להתבצע הן על ידי בן\בת זוג של הקשיש, הורה, קרוב משפחה או היועץ המשפטי לממשלה או נציג מטעמו. על הנציג או המבקש, להצטייד בבקשה למינויו לאפוטרופוס בכתב ולהביאו לבית המשפט לענייני משפחה במקום מגורי המטופל.
עליו להצטייד במסמכים כדלהלן:

 1. טופס בקשה למינוי אפוטרופוס.
 2. תעודה חוקית של הרופא, ומסמך שמפרט את חוות דעת המקצועית שנתן לגבי מצבו הרפואי של הטופל.
 3. אישור הסכמה מצדם של האפוטרופוסים המתמנים.
 4. אישורי הסכמה\התנגדות של בני המשפחה מדרגה ראשונה למינוי האפוטרופוס.
 5. צילום תעודות זהות של המטופל\מי שמבקש להתמנות לאפוטרופוס+ אישור תשלום אגרה.
 6. תצהיר חתום על ידי עו"ד/עו"ס שמונה מטעם בית המשפט.

ההחלטה על מינוי אפוטרופוס לקשיש שאינו מסוגל לדאוג לענייניו, נערכת על ידי בית המשפט שנעזר בחוות דעת מקצועיות בלווי מסמכים רפואיים על מצבו של המטופל בין השאר הוא נעזר בחוות דעת מקצועית, של עובד\ת סוציאלית שעובר הכשרה מקיפה על מצבו של הקשיש. ובין תפקידיו הוא בודק את הצורך במינוי אפוטרופוס לאותו אדם מתוך כוונה לשמור על כבודו וזכותו הבסיסית לבחירה של הקשיש\החסוי תוך התחשבות בשמירה על החברה סביבו.

לאחר הבדיקות שמתקבלת החלטה למינוי אפוטרופוס ,הוא נתון לפיקוח של האפוטרופוס הכללי שנועד בשביל לשמור ולפקח על הטיפול שמעניק האפוטרופוס לקשיש\לחסוי .
במקרים מיוחדים כגון: מצב רפואי קשה וכ"ו תינתן אפשרות למינוי של אפוטרופוס זמני. עד לסיום השלמת התהליך של מינוי אפוטרופוס קבוע.

תפקידיו של האפוטרופוס

האפוטרופוס נדרש מתוקף החוק לדאוג ולפעול לטובת החסוי, במסירות לפני נסיבות העניין (חוק מינוי אפוטרופוס סעיף 11) ועליו לדאוג לצרכיו ולעשות ככל שיידרש, בכדי למלאות את תפקידו. במקרים מיוחדים ואישורים כספיים גדולים, על האפוטרופוס לקבל את אישורו של בית המשפט.

מאמרים קשורים

גובה ההשתתפות העצמית במימון לבית אבות

חלק ראשון – קבלת סיוע במימון לבית אבות חלק שני – אתה כאן חלק שלישי – חתימת חוזה …