גיל הפרישה לנשים 2016 2017 2018 – כל המידע הנחוץ

אזרחית במדינת ישראל בהגיעה לגיל-62 (2016 2017) זכאית לפרוש מעבודתה, ולצאת לגמלאות. כמו כן אזרחית ותיקה בהגיעה לגיל פרישה זכאית בנוסף להטבות שונות, כדלהלן:

פנסיה בגיל פרישה

פנסיה היא הכנסה חודשית שמופרשת לאדם על ידי המעסיק שלו, הפנסיה מחושבת לפי כל השנים שבהם האזרח הוותיק עבד, והפרישו לו עליהם קרן פנסיה….כיוון שהפנסיה מותנית בכך שהמעסיק הפריש לעובד לקרן פנסיה, יוצא מזה שלא לכל אדם ישנה קרן לפנסיה כגון: פנסיה לעצמאיים וכד'. ישנם אזרחים ותיקים רבים שאין להם הכנסה מפנסיה, עם השנים היו מקרים אשר היו אזרחים ותיקים מתחת לקו העוני, מדינת ישראל לא ידעה מה לעשות עד לשנת 2008. משנת 2008 יצא חוק שמחייב את המעסיקים להפריש קרן פנסיה לעובדים.

קצבת זקנה לנשים

אזרחית ותיקה שהגיעה לגיל פרישה ועומדת בתנאי הזכאות של ביטוח לאומי ,יכולה להגיש בקשה לקבלת קצבת זקנה.
תנאים לקבלת קצבת זקנה:

 1. .האזרח הפריש מעבודתו לביטוח לאומי.
 2. געה לגיל פרישה -62.
 3. עמידה במבחן הכנסות לפי הממוצע במשק .
 4. האזרח הפריש מעבודתו, כדין לביטוח לאומי או 144 חודשי ביטוח, במשך כל חייו או 60 חודשי ביטוח ב-10 שנים האחרונות לפני גיל פרישה.

במידה והאישה אינה עומדת בקריטריונים הנ"ל, מפאת הכנסות גבוהות מעל הממוצע הנדרש. או במקרים בהם האישה לא הפרישה לביטוח לאומי את מלוא התקופה שמחייב החוק. היא תוכל אומנם לקבל קצבת זקנה אך זה יהיה רק בגיל 70 – בגיל 70 היא תהיה זכאית לקבלת קצבת זקנה , ללא תלות. בגיל זה לא יחשבו לה את גובה הכנסתה או הפרשותיה לביטוח לאומי.

דחיית קצבת זקנה

נשים שהכנסתם מהעבודה גבוהה מהממוצע ולא עומדות בתנאי הזכאות ,או נשים שבוחרות להמשיך לעבוד ולדחות את קבלת קצבת הזקנה שלהם. יקבלו 5 אחוז תוספת ותק, בגיל 70 שזהו גיל ללא תלות. התשלום יחושב כנגד כל שנה שדחו את קבלת הקצבה מגיל-62 .

חשוב לדעת:

# ישנם מקרים מסוימים שבהם האישה ,יכולה להמשיך לעבוד וגם לקבל קצבת זקנה מלאה זה מותנה בתנאי שמשכורתה אינה עוברת את הסכום שנקבע על ידי ביטוח לאומי. כמו כן גם במקרים שהכנסתה עולה במעט מעל הממוצע, יש אפשרות להגיש בקשה לקצבת זקנה ולהיות זכאית לקבלת קצבת זקנה חלקית, קצבה מחושבת על ידי ביטוח לאומי, לפי גובה משכורתה.

זכאות לקצבת זקנה-מבלי להשלים תקופת הכשרה

אישה יכולה להיות זכאית לקצבה זקנה, במקרים מסוימים… גם אם אינה עומדת בקריטריונים של ביטוח לאומי ואין לה מספיק חודשי ביטוח שבהם הפרישה, למרות זאת היא עדין יכולה לקבל קצבה בגיל -62 במקרים הנ"ל:

 1. אישה שמוגדרת כגרושה.
 2. אלמנה שאינה זכאית לקצבת שארים\קצבת תלויים נפגעי עבודה.
 3. עגונה שבעלה נעלם או אישה שבעלה בחו"ל מעל שנתיים בלא הסכמתה, ואינו דואג לפרנסתה כלל.
 4. אישה שנשואה לבן זוג שאינו זכאי לקצבת זקנה.
 5. קיבלה קצבת נכות כללית לפני הפרישה.
 6. אישה רווקה שעלתה לארץ אחרי גילאי 55-59 .

גיל פרישה חובה מעבודה

גיל פרישה חובה מהעבודה חל מגיל 67 ,שבו המעסיק יכול חוקית לפטר עובדת על סמך הגעתה לגיל זה. אישה שאינה מעוניינת לפרוש בגיל -62 מסיבות כלכליות, או אישיות על המעסיק חלה חובה להמשיך להעסיקה, ואינו רשאי לפטר אותה ללא סיבה מוצדקת אחרת.

זכויות אזרח ותיק

 • אישה מגיל 62 זכאית לקבלת תעודת אזרח ותיק
 • זכאות להנחה של 50% בתחבורה ציבורית –על ידי הצגת תעודת אזרח ותיק
 • הטבות והנחות של 50% בכניסה למופעים, קונצרטים, הצגות ,מוזיאונים, תערוכות, שמורות טבע וכד' שבמימון המדינה. –מותנה בהצגת ת. אזרח ותיק.

הטבה בארנונה במקרים הנ"ל:

1. הנחה של עד25% עבור 100 מ"ר ההנחה מותנית בהצגת תלוש קצבת זקנה\שארים.

2. הנחה של עד 30% עבור 100מ"ר גובה ההנחה מותנה במבחן הכנסות, על פי הממוצע במשק.

*פטור מלא מאגרת טלווזיה

מאמרים קשורים

גיל הפרישה לגברים – כל המידע + מדריכים

מזל טוב! הגעת לגיל הפרישה! הגיע הזמן לקטוף את פרי עמלך! איך עושים את זה? כאשר אתה מגיע לגיל הפרישה, חשוב מאוד לדעת מהם ההטבות שלך, איך מתמודדים עם כל התשלומים, לאן צריך ללכת וכו'... כנס למאמר וקבל את כל המידע הנחוץ והרלוונטי